Zašto stalno osjećamo da nemamo vremena. Gdje zapravo letimo?
U današnjem svijetu, sve se vrti prebrzo. Kao da živimo na autopilotu, odjednom se probudimo, obavimo svoje obaveze, a dan prođe, a da nismo ni svjesni. Čini se da svi jurimo prema nečemu, ali što je to? Stalno smo pod pritiskom da nešto postignemo, ali se ponekad pitamo – “Zašto? Gdje idem i zašto osjećam da nemam vremena?”
I tu dolazi pitanje koje je mnogima u glavi, ali rijetko postavljamo – Da li mi zapravo kontroliramo svoje živote, ili nas nešto vodi? Da li je sve samo nesvjestan let prema nečemu većem, prema nečemu što ne možemo razumjeti? Da li je naš život samo putovanje na kojem ne znamo konačno odredište?
Kao da smo svi zajedno na nekom ogromnom avionu, u posadi od 8,5 milijardi ljudi, svi smo povezani, ali u isto vrijeme, nijedna od nas ne zna gdje letimo. I dok avion leti, pitamo se – tko je zapravo na kontrolama? Da li smo to mi, ili je nešto ili neko drugi taj koji vodi naš put?
Za mnoge od nas, to je pitanje vjere. Bog je taj koji sve vodi, ali dok letimo kroz život, suočavamo se s neizvjesnošću. I dok mnogi traže odgovore, svijet nas tjera da trčimo za nečim što, možda, ni sami ne razumijemo. Dok smo u tom avionu, važno je zapitati se – gdje smo sada, u ovom trenutku? Da li uživamo u trenutku života ili samo čekamo da stignemo na “krajnje odredište”?
I dok razmišljamo o svom putovanju kroz život, dolazimo do još jedne dileme: Da li se trebamo prepustiti životu, uživati u trenutku, ili se trebamo boriti, podnositi svaki udarac, znajući da možda na kraju sve to nestane?
Ta dilema je česta. Da li je bolje živjeti u trenutku, bez previše razmišljanja o budućnosti, ili se boriti za nešto, podnositi teške udarce, s ciljem da nešto postignemo? Možda je odgovor negdje u sredini. Život nije samo uživanje, ali ni samo borba. Možda je zapravo u pitanju umijeće balansiranja – boriti se za svoje ciljeve, ali ne zaboraviti da ponekad treba stati, disati, i uživati u trenutku. Život nije uvijek u tome da nešto postignemo, nego i u tome da se povežemo sa sobom, sa drugima, i sa trenutkom koji imamo. Na kraju, sve se svodi na to kako želimo da iskusimo svoj put kroz ovo putovanje, koje je život.
Možda je život najljepši upravo kada naučimo balansirati između trčanja i stajanja, između borbe i opuštanja, između patnje i uživanja. Na kraju, nije važno samo koliko trčimo, već i koliko smo svjesni svakog koraka na tom putu.



Primjedbe
Objavi komentar